Rio’da hissedilen sıcaklık rekoru: 62,3 derece

Şehrin belediye uyarı sistemi, ısı endeksine göre cumartesi sabahı, bir gün önce 60°C sınırının aşıldığı şehrin batısındaki işçi sınıfı bölgesi Guaratiba’da hissedilen sıcaklığın 62,3°C olduğunu duyurdu.

Bu sıcaklık, bu tür ısı endeksi ölçümlerinin başladığı 2014 yılından bu yana yeni bir rekor olarak kayıtlara geçti. Isı endeksi nemle birlikte hissedilen sıcaklığı ölçüyor.

Bitki örtüsünün bolluğuyla ayrıcalıklı olmasına rağmen, şehrin güneyindeki Botanik Bahçeleri yerleşim bölgesi de Pazar günü 42°C’lik gerçek sıcaklık ve 57,7°C’ye varan hissedilen sıcaklıkla bu hafta sonu sıcağın altında ezildi.

Sıcaklığın bu kadar yüksek olması nedeniyle pek çok insan Ipanema ve Copacabana plajlarına akın etti ya da Rio’nun yeşil akciğeri olan Tijuca parkına sığındı.

Güney Amerika’nın en büyük şehri olan Sao Paulo’da da Cumartesi günü yılın en sıcak günüydü ve termometre 34,7°C’ye yükseldi.

Bu, Brezilya Ulusal Meteoroloji Enstitüsü’nün ölçüm yapmaya başladığı 1943 yılından bu yana Mart ayında görülen en yüksek sıcaklık oldu.

Güney Brezilya’da ise yağmur tehdidi söz konusu. Meteoroloji bilgi ajansı MetSul, “Bu hafta Brezilya’nın orta güney kesimlerinde şiddetli yağmur ve fırtına riski yüksek olacak” uyarısında bulundu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x