Polente Burnu’ndaki ‘şüpheli ölüm soruşturması’ tamamlandı: Nişanlıya müebbet hapis talebi!

Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianameye göre grafiker Yeşim Demir ile tarımsal ürün satıcısı nişanlısı Nizamettin Gürsu (42), geçen 30 Haziran’da Çanakkale Bozcaada’ya gitti. Demir’in ölümle sonuçlanan ‘olay’ da 6 Temmuz akşamı yaşandı.

YENİ DELİL ÇIKINCA TUTUKLANDI
Jandarma’ya haber veren Gürsu, sevgilisi Demir’in, Bozcaada’nın gözde yeri Polente Burnu’nda yüksekten düşerek yaşamını yitirdiğini söyledi. Olay sonrası ‘kasten öldürme’ suçundan ifade veren Gürsu serbest bırakıldı. Yürütülen soruşturmada, elde edilen yeni deliller sonrası Gürsu bir kez daha gözaltına alındı ve 7 Aralık günü tutuklandı.

ÖLÜMÜNDEN DAKİKAR ÖNCESİNE AİT KAYIT
Savcılık soruşturması ise geçen günlerde tamamlandı Gürsu hakkında dava açıldı. Dosyaya göre, soruşturmanın seyrini ise Yeşim Demir’in, ölümünden dakikalar önce yaptığı bir ses kaydının değiştirdiği anlaşıldı. Demir’in ses kaydını 6 Temmuz akşamı saat 23.03’te açtığı belirlendi. Gürsu’nun, 112’yi arayarak sevgilisinin uçurumdan düştüğü haberini ilettiği saat ise 23.47 olarak kayda girdi.

Demir’in cep telefonunda bulunan ses kaydında, ikili arasında bir tartışmanın yaşandığı anlaşılıyor. Tartışmanın özünde ise, taraflar arasında resmi nikâhın yapılamamasına ilişkin. Demir, Gürsu’nun kendisini oyaladığını belirtiyor. En çarpıcı ifade ise, kaydın devamında yer alıyor.


Yeşim Demir ile Nizammettin Gürsu, olaydan 10 ay kadar önce sözlenmişti.

İKİLİ ARASINDAKİ TARTIŞMA KAYDA GİRDİ

Gürsu, Demir’e “Eski kocan benden daha mı iyiydi” diye soruyor. Demir ise “Benim eski kocamdan bile betersin” diyor ve hemen devamında şu ifadeleri kullanıyor “Benim yanıma gelip, erkeklik yapıp da bana yok böyle tehdit eder gibi yok seni aşağıya iticem der gibi… Sen ruh hastası mısın ya” diyor.

Gürsu ise “Bir dakika… Ben seni aşağıya iticem mi dedim? Ne saçmalıyorsun sen ya” diyor. Bu karşılık üzerine Demir “Bu psikopat gibi hareketlerin ne” diyor. Gürsu ise bu kez “Ben sana bir şey dedim mi? ‘git dedin’ gidiyorum. ‘Gel dedin’ geliyorum. Ne bağırıyon” karşılığını veriyor. Kayda giren en son ses ise Gürsu’ya ait. Gürsu, Demir’e “Gel o zaman” diyor.

Savcılık, olaydan bir gün önce evlilik teklifi alan Demir’in, anılan akşam tartışma esnasında ses kaydı almasının hayatın olağan akışına aykırı olduğuna işaret etti. İddianamede, olay yerinde bulunan iki cam kadehin de kırık olduğu bilgisi yer aldı. İddianamede, Gürsu’nun, ‘kadına karşı kasten öldürme’ suçundan müebbet hapsi istendi.

‘RÜZGÂR DEVİRDİ KADEH KIRILDI’
Tutuklandıktan 1 ay kadar sonra tahliye edilen Gürsu ise, hakkındaki suçlamaları kesin bir dille reddetti. Gürsu, üç ayrı ifadesinde özetle “2021 yılında boşandım. Yeşim Demir ile ise 2019’dan beri sevgiliyiz. Evlilik teklifini, tatilin son günü olan 6 Temmuz’da yapacaktım. O gün saat 17.00 gibi gün batımına gittik. Hoparlör, araçta bulunan buzdolabı üzerine devrildiği için kırıldı. O akşam rüzgâr fazlaydı. Kadehim rüzgâr nedeni ile kırıldı. Benim kadehim kırıldığı için Yeşim, tek başına içmeye devam etti” dedi.

ÖLÜMÜNDEN SONRA DA MESAJ ATMIŞ
Gürsu’nun, Demir’in ölümünden sonra da bu kişinin cep telefonuna mesaj göndermeye devam ettiği anlaşıldı. İddianamede bu duruma ilişkin değerlendirme ise şöyle oldu: “Şüphelinin tekrar gözaltına alınması sonrası elde edilen yeni cep telefonu üzerinde yapılan incelemede tespit edilen mesajların ise şüphelinin olası bir gözaltına alınma olayı için lehine delil oluşturma çabası olarak değerlendirildiği…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x