Google’ın yeni abonelik programı neler içerecek? Artık nefes almak için de para isteyecekler!

Bu olası birleşim, kullanıcıların depolama alanından video içeriklerine kadar birçok hizmeti tek bir paket altında toplamasına olanak tanıyarak büyük bir kolaylık sağlayabilir. Ancak, bu iki hizmetin birleşmesinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz belirsizliğini koruyor. Eğer Google, abonelik servislerini bu şekilde entegre etmeye karar verirse, bu adım hem kullanıcı deneyimini zenginleştirecek hem de markanın abonelik modelini daha cazip hale getirecek bir gelişme olabilir.

Google One içine entegrasyonu, özellikle Google donanımlarınızı iyileştirme olarak çerçevelendiğinde büyük anlam ifade ediyor. Eğer bir Pixel telefonunuz varsa, Google One, Fotoğraflar için ek depolama alanı sunmanın yanı sıra Drive ve Gmail, bir VPN, Google Meet ve Takvim’de daha fazla özellik ve Google Store alışverişlerinizden %10 geri kazanma imkanı sunuyor. Google One artık Pixel Watch ve Nest Cam sahiplerini de kapsıyor.

Neyse ki, şahsen Google One’ın YouTube Premium ile birleştiğini insanların istediği şekilde asla gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum. Ayda 9.99 dolarlık bir Google One planının ekstra bir ücret olmaksızın YouTube Premium’u içermesi asla olmayacak.

Google’ın yeni abonelik programı neler içerecek? Artık nefes almak için de para isteyecekler!

YouTube Premium’un 13.99 dolarlık her kuruşunun hesaba katıldığını varsayıyorum. Bu fiyatın içinde muhtemelen bir miktar Google karı var, ancak YouTube sunucularını (depolama, işleme vb.) ve bant genişliğini sürdürmenin getirdiği masraflar düşünüldüğünde bu karın pek de fazla olmadığı düşünülebilir. Bir diğer somut maliyet ise reklamsız deneyimin bir parçası olarak müzik hakları ve Yaratıcılar için ödeme yapmaktır.

Bununla birlikte, bir şekilde hepsi bir arada bir Google aboneliği olmasının stratejik açıdan büyük bir anlam ifade edeceğini düşünüyorum.

Bunu gerçekleştirmenin gerçekçi yolu, Google One’a abone olanlara YouTube Premium’u eklerken gerçekçi olarak konuşulduğunda 2-3 dolarlık bir indirim sunmak olurdu. İnsanların beklediği büyük anlaşma olmayabilir, ama taktiksel olarak çok iyi görünür ve her iki hizmete de abonelikleri teşvik eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x